Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Světová ekonomika
Finský ministr financí: Musíme splácet dluhy, může přijít recese

Finský ministr financí Petteri Orpo upozornil, že je třeba splácet dluhy, dokud trvá příznivá ekonomická situace. Jeho země se dlouhodobě potýká s vysokým zadlužením a stárnoucí populací. Orpo si je navíc vědom, že dobré časy mohou brzy skončit.

 

Finsko dlouhodobě tíží stárnutí populace, které zatěžuje penzijní a zdravotní systém. Foto: Archiv Petteriho Orpa

Finsko se dlouhodobě potýká s nejvyšším zadlužením ze severských zemí, které aktuálně dosahuje úrovně 61,4 procenta a od poslední ekonomické krize v absolutních číslech setrvale roste. Finsko, jako jediný severský člen eurozóny, také dlouhodobě tíží stárnutí populace, které zatěžuje penzijní a zdravotní systém.

Populace této severské země stárne téměř dvakrát rychleji, než průměr zbylých států Evropské unie. Země bude také kolem roku 2020 potřebovat vyměnit svou letku stíhaček Hornet.

„Musíme začít splácet dluh, než nás zasáhnou nejhorší výdaje,“ upozornil na serveru agentury Bloomberg finský ministr financí.

Využití současného ekonomického růstu

Orpo si je přitom velmi době vědom, že součet výše zmíněných faktorů se může odrazit na schopnosti země si v budoucnu půjčovat. Finsko si v současnosti drží druhý nejvyšší úvěrový rating u všech tří hlavních ratingových agentur, a i díky tomu si půjčuje za jedny z nejnižších úroků v eurozóně. Desetiletý dluhopis se výnosově drží při hodnotách 0,67 %.

Až v minulém roce se však Finsko po šesti letech vrátilo na úroveň ročního ekonomického růstu kolem tří procent. Ministr financí proto obezřetně volá po využití současného ekonomického růstu ke splácení dluhů. Je si totiž dobře vědom, že dobré časy jednou skončí.

„Ekonomii jsem studoval dost na to, abych věděl, že v určité chvíli přijde recese. S ohledem na to, jak pozdě do Finska celosvětové ekonomické oživení dorazilo, tak je tu riziko, že růst může brzy skončit,“ citoval Bloomberg finského ministra financí.

(ska)