Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Americká centrální banka (Fed) podle očekávání dále zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Banka to uvedla v tiskové zprávě na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru.

Fed, USA
Fed neuvedl, že je připraven zakončit současný cyklus zpřísňování měnové politiky. Naznačil ale, že jakékoli budoucí zvýšení sazeb bude v přírůstcích o čtvrt procentního bodu. Foto: iStock

Na posledním prosincovém zasedání Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Na předchozích čtyřech zasedáních banka zvyšovala základní úrokovou sazbu ve snaze potlačit inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Zvýšení je osmé a nejnižší od března 2022.

„Inflace se poněkud zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvedla banka v prohlášení. Naznačila tak, že si je vědomá prvních úspěchů v potírání inflace, ale také to, že další zvyšování úroků bude následovat.

Fed stále uvádí, že ruská válka na Ukrajině přispívá ke „zvýšené globální nejistotě“. Tvůrci měnové politiky ale vypustili dřívější zmínky, které uváděly válku a pandemii covidu-19 jako přímé přispěvatele k rostoucím cenám.

Americká ekonomika se těší „mírnému růstu“ a „robustnímu“ nárůstu pracovních míst. Zástupci Fedu ale zůstávají „velmi pozorní k inflačním rizikům“, stojí ve zprávě.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Fed usiluje o to, aby se míra inflace vrátila na dvě procenta.

Přestože inflace delší čas klesá, Fed neuvedl, že je připraven zakončit současný cyklus zpřísňování měnové politiky. Naznačil ale, že jakékoli budoucí zvýšení sazeb bude v přírůstcích o čtvrt procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika