Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 948,35
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,05 %
Světová ekonomika
Fed opět snížil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Fed se snaží podpořit ekonomiku USA, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války. Foto: iStock

Základní úroková sazba se po dnešním snížení nachází v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta a její další vývoj je nejistý. Pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu dnes hlasovalo sedm členů měnového výboru Fedu.

Dva členové chtěli sazby ponechat beze změny, zatímco jeden byl pro výraznější snížení o půl procentního bodu. Podle agentury AFP tak byly rozpory mezi členy výboru největší za poslední tři roky.

Fed dnes rovněž mírně zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem.

Trump se snaží Fed přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo rovněž pokles nákladů na správu státního dluhu. Minulý týden vyzval ke snížení úroků „na nulu, nebo ještě níže“.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na dvě procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Fed již koncem července přikročil k prvnímu snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Základní sazbu v červenci zredukoval rovněž o čtvrt procentního bodu.

(ČTK)