Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed může odpálit čínskou dluhovou bombu

O kolapsu Číny pod tíhou vysokého zadlužení se mluví již dlouho. Ruchir Sharma, investiční ředitel pro rozvojové trhy banky Morgan Stanley však upozornil, že přestože je zatím klid, Čína zůstává největším rizikem pro světovou ekonomiku. Fed totiž může čínský dluh odpálit zvyšováním sazeb.

V Číně natiskli velké množství peněz, aby udrželi dluhovou situaci v chodu. Foto: iStock
V Číně natiskli velké množství peněz, aby udrželi dluhovou situaci v chodu. Foto: iStock

Ruchir Sharmarozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že minulý rok se investoři obávali, kam světová ekonomika zamíří. Nyní však ve světové ekonomice vládně opačný problém. Trhy zalévá vlna optimismu. Situace čínského zadlužení se podle něj však „progresivně zhoršuje“.

Sharma upozornil, že čínskou dluhovou bombu může brzy odpálit americká centrální banka. Zvyšování úrokových sazeb, jež pro letošek předpokládá trojí růst, by mohl vést k dalšímu velkému odlivu kapitálu, jež však Čína nutně potřebuje. Ani kapitálové kontroly podle něj nefungují, protože je lidé umí obejít.

„V Číně natiskli velké množství peněz, aby udrželi tuto dluhovou situaci v chodu. Pokud ale Fed dále zvýší úrokové sazby a výnosy ve Spojených státech a ve zbytku světa se zlepší, tak tyto peníze ve zrychlujícím tempu začnou odtékat. To je velké riziko, jež může odpálit čínskou dluhovou bombu,“ uvedl Sharma.

Po uši v dluzích

Doplnil také, že přestože se obvykle růst zadlužení a růst HDP pohybují společně, v posledních letech dochází k situaci, kdy je třeba stále víc dluhu k vytvoření růstu HDP. Připomněl, že ačkoli čínské zadlužení již dosáhlo americké úrovně, tak je ekonomická situace Číny a USA je velmi odlišná.

„Čínský dluh v poměru k HDP je srovnatelný se zadlužením Spojených států, což je velká věc, protože americká ekonomika je stále podstatně větší než ta čínská. Stejně tak příjem na hlavu je pětinásobný oproti Číně,“ řekl Sharma.

Upadající růst

Sharma také upozornil, že Čína byla v posledním desetiletí největším přispěvatelem ke světovému hospodářskému růstu. Už nyní však dochází ke značnému zpomalení, když ekonomický výstup země klesl z vrcholu v roce 2007 o víc než polovinu, přičemž s sebou strhnul ceny komodit a uvrhl do recese země jako jsou Brazílie a Rusko.

„Na jedné straně se zdá, že o tom slyšíme už dlouho a nic se nestalo. K mnoha věcem přitom došlo, jen ne na nejhorší,“ řekl Sharma a dodal: „je možné, že neuvidíme kompletní kolaps, ale když se podíváte na rizika dnešní světové ekonomiky, tak bych vypíchnul Čínu.“

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika