Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Experti: Cena bitcoinu by se mohla v příštích měsících vrátit nad 30 000 dolarů

Cena kryptoměny bitcoin by se v nejbližších měsících mohla vrátit nad 30 000 amerických dolarů (asi 726 000 Kč) ze současných zhruba 24 000 dolarů (580 000 Kč). Bude ale záležet na vývoji akciového trhu, na který je v poslední době výrazně výrazně navázaná. Vyplývá to z vyjádření odborníků na kryptoměny pro ČTK.

bitcoin

Bitcoin zaznamenal své dosavadní cenové maximum loni v listopadu, kdy jeho cena dosáhla téměř 69 000 dolarů. Od té doby ztratil téměř dvě třetiny své hodnoty. Foto: iStock

V červenci se bitcoin podle nezávislého experta Igora Pauera obchodoval v poměrně úzkém rozpětí 18 000 až 23 000 dolarů. „Zobchodované objemy v rámci burz jsou spíše podprůměrné, volatilita je také nižší,“ uvedl. Podle něj do konce roku nelze vyloučit ani scénář poklesu ceny až na 8000 až 10 000 dolarů, pokud by došlo k propadu trhu klasických aktiv.

Zásadní roli v dalším cenovém vývoji bitcoinu hraje podle Rostislava Plachého z firmy Golden Gate politika americké centrální banky (Fed). Ta sice nedávno zvýšila úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů, ale zároveň se rozhodla, že je dále navyšovat nebude. „Trhy toto oznámení vnímají pozitivně a předvídají, že akcie půjdou nahoru, s nimiž se sveze i bitcoin,“ řekl Plachý.

Podle ředitele největšího tuzemského obchodníka Bit.plus Martina Stránského bude vedle chování Fedu záležet i na reakci trhů na vývoj americké ekonomiky, postupu snah o regulaci krypto trhu, případně omezování těžby bitcoinů kvůli zdražování elektřiny.

(ČTK)