Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropský bankovní úřad by měl být ve Frankfurtu, myslí si kancléřka Merkelová

Evropský bankovní úřad (EBA) by se měl po odchodu Británie z Evropské unie přestěhovat z Londýna do Německa. Uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní totiž Německo již vhodným finančním centrem v podobě Frankfurtu nad Mohanem disponuje. EBA se včera vyslovil proti březnovému návrhu Evropské komise (EK), podle něhož by se měl sloučit s Evropským orgánem pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA), který ve Frankfurtu již sídlí.

Evropský bankovní úřad by se měl podle Merkelové po odchodu Británie z EU přestěhovat z Londýna do Německa. Reprofoto: sebgroup.com

Úřad EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. O to, aby se k nim instituce, která má v Londýně 159 zaměstnanců a na jejíž jednání ročně přijíždí 10 000 až 15 000 lidí, přestěhovala, usiluje řada členských zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Návrh EK na sloučení EIOPA, což by posílilo německou pozici, se setkal s nevolí Paříže a dalších měst, která by byla ráda, aby se úřad po brexitu přestěhoval právě k nim. Bankovní úřad návrh sám zpochybnil se zdůvodněním, že sloučení by nepřineslo žádné úspory. EIOPA podle agentury Reuters uvedla, že možné změny je třeba pečlivě zvážit, aby byla zachována kontinuita a efektivita.

(ČTK, red)

Další z kategorie Světová ekonomika