Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie zpevňují, za týden přes tři procenta, což je nejvíce za půl roku

Akcie na evropských trzích dnes dopoledne pokračovaly v mírném růstu a navázaly na příznivý vývoj z minulých dnů. Od pondělí už jejich klíčový index přidal více než tři procenta, což je nejvýraznější týdenní nárůst od března. K růstu podle analytiků přispívají náznaky, že hlavní centrální banky v západních zemích končí se zpřísňováním měnové politiky, což obecně svědčí akciím.

STOXX 500
Panevropský index STOXX Europe 600 krátce před polednem vykazoval růst o 0,2 procenta zhruba na 445 bodů. Foto: Google

Centrální banky ve Spojených státech, eurozóně, Británii a některých dalších zemích už přestaly zvyšovat základní úrokové sazby. To spolu s pokračujícím poklesem inflace a s poklesem výnosů státních dluhopisů zemí eurozóny přispívá k lepší náladě na trzích.

„Je zde opatrný optimismus, že zvyšování sazeb je u konce. Tento názor je ale zatím předčasný, protože ještě potřebujeme vidět, co ukážou statistická data,“ řekl podle agentury Reuters hlavní analytik trhu ve společnosti GCFX Giles Coghlan. Záležet bude podle něj hlavně na dalším vývoji inflace.

Akcie německé automobilky BMW přidávaly skoro tři procenta, zatímco akcie švédské Volvo Cars měly na burze ve Stockholmu k dobru přes dvě procenta. V případě BMW zapůsobily vyšší marže, o kterých firma dnes informovala ve výsledkové zprávě, u Volva pak údaje o říjnovém prodeji aut.

Index DAX, který je hlavním ukazatelem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, před polednem vykazoval růst zhruba o 0,3 procenta na 15.183 bodů. Index londýnské burzy FTSE 100 nicméně ranní zisky odevzdal a nacházel se blízko čtvrtečního závěru kolem 7445 bodů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika