Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie zpevnily, obavy ohledně bankovního sektory odeznívají

Evropské akcie zpevnily, hlavní index je blízko třítýdenního maxima. Vzpruhou byly výsledky švédské oděvní firmy H&M a na trhu také odeznívají obavy o globální bankovní sektor. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,03 procenta na 454,84 bodu, je tak nejvýše od 10. března.

STOXX Europe 600
Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,03 procenta na 454,84 bodu, je tak nejvýše od 10. března. Foto: iStock

„Indexy zvedá jak zmírnění obav ohledně bankovního sektoru, tak očekávání, že jsme velmi blízko vrcholu (úrokových) sazeb,“ uvedla analytička Susannah Streeterová ze společnosti Hargreaves Lansdown. „Zdá se, že krize (bankovního sektoru) je prozatím zažehnána, což přináší úlevu akciím v sektoru nemovitostí v naději, že zvyšování úrokových sazeb je téměř u konce,“ dodala podle agentury Reuters.

Evropský realitní sektor si připsal 3,7 procenta. Březnový propad stáhl toto vysoce zadlužené odvětví do blízkosti desetiletých minim z loňského roku.

Akcie bankovního sektoru stouply o 1,5 procenta na týdenní maximum. Investory uklidnil prodej aktiv zkrachovalé americké banky Silicon Valley Bank (SVB) a záchrana druhé největší švýcarské banky Credit Suisse.

Ke zlepšení nálady na trhu přispěl vývoj inflace ve Španělsku. V březnu zpomalila na 3,3 procenta z únorových šesti procent. Zpomalil i meziroční růst spotřebitelských cen v Německu, a to na 7,8 procenta z únorových 9,3 procenta. Za výrazným poklesem inflace stálo především prudké zpomalení meziročního růstu cen energií, analytici ale počítali s výraznějším poklesem inflace.

Společnost H&M v prvním fiskálním čtvrtletí překvapivě zvýšila provozní zisk o 58 procent. Akcie tohoto druhého největšího prodejce módy si připsaly 16,3 procenta. Širší maloobchodní index pak přidal 3,7 procenta.

Akcie dánského výrobce větrných turbín Vestas vzrostly o 5,2 procenta. Zřejmě k tomu přispěl fakt, že firma získala zakázku v Brazílii.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika