Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,46
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Světová ekonomika
Evropské akcie za sebou mají nejlepší den za téměř dva měsíce

Evropské akcie za sebou mají nejlepší den za téměř dva měsíce. Zotavily se z úterního hromadného výprodeje a akcie společností z odvětví produkce základních surovin vystoupaly na desetileté maximum.

Panevropský index STOXX 600 si připsal 1,8 procenta a obchodování uzavřel na 441,55 bodu. Foto: Google

STOXX 600 smazal takřka celou ztrátu z úterý, kdy se obavy ze zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech negativně odrazily na technologických akciích. Ty včera stouply o 2,7 procenta, zatímco v předchozí seanci odepsaly 3,7 procenta.

Dílčí index u STOXX 600 Basic Resources, který sdružuje akcie společností z odvětví produkce základních surovin, vzrostl o 4,7 procenta a dosáhl desetiletého maxima. Vzhůru ho táhly těžaři, jejichž tituly se obchodují na londýnské burze. Největší váhu mají v indexu společnosti Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton.

Akcie automobilky Stellantis si připsaly sedm procent – její hospodářské výsledky za první čtvrtletí překonaly odhady. Skupina varovala, že nedostatek čipů v probíhajícím kvartálu ovlivní její produkci zásadnějším způsobem než v prvním čtvrtletí.

O 5,2 procenta stouply akcie německé módní společnosti Hugo Boss, jež v prvním kvartále téměř zdvojnásobila prodeje v pevninské Číně.

Výrazně oslabily akcie německé dovážkové služby Delivery Hero. Její akcionáři v úterý večer ve zrychleném úpisu prodali necelá čtyři procenta akcií úhrnem za zhruba 1,25 miliardy eur (32,2 miliardy Kč). Akcie Delivery Hero seanci uzavřely poklesem o 4,2 procenta.

(ČTK)