Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie za sebou mají nejhlubší denní procentní pokles za devět měsíců

Evropské akcie za sebou mají nejhlubší denní procentní pokles za více než devět měsíců. Propadly se zejména těžaři a banky. Investoři se kvůli zvýšenému napětí na Blízkém východě vyhýbají rizikovým aktivům. Na akciový trh dále tlačily vyšší výnosy u dluhopisů v eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 obchodování uzavřel poklesem o 1,5 procenta na 498,21 bodu.

Index STOXX EUROPE
Panevropský index STOXX Europe 600 obchodování uzavřel poklesem o 1,5 procenta na 498,21 bodu. Foto: Google

Segment základních surovin odepsal 3,1 procenta, protože ceny mědi klesly kvůli slabým údajům z čínských továren a silnému americkému dolaru. Jedná se o největší jednodenní pokles od poloviny srpna.

Bankovní odvětví odepsalo 2,6 procenta, také nejvíce od srpna. Přispěl k tomu propad britské HSBC a největší banky eurozóny BNP Paribas. Zhruba o dvě procenta klesly automobilový průmysl, pojišťovnictví i energetika.

Hlavní akciové indexy v Německu, Francii, Itálii a Španělsku odepsaly každý více než jedno procento. Investoři se po celém světě vyhýbají riziku a čekají na reakci Izraele na útok Íránu.

Evropská centrální banka (ECB) brzy sníží úrokové sazby, pokud se neobjeví žádné velké překvapení, řekla v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNBC šéfka ECB Christine Lagardeová. Někteří analytici na základě výroků představitelů ECB předpokládají, že snižování úrokových sazeb v eurozóně by mohlo začít již červnu.

Makléřské společnosti Morgan Stanley a Deutsche Bank uvedly, že ECB podle jejich očekávání letos sníží výpůjční náklady o 0,75 procentního bodu. Důvěra investorů v brzké snížení úroků vyvolala od konce roku 2023 růst na indexu STOXX Europe 600, který naposledy dosáhl rekordní hodnoty na začátku dubna.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika