Zlato (oz) / USD
1 838,21
0,59 %
Zlato (oz) / CZK
39 816,90
0,59 %
EUR / USD
1,21
0,07 %
USD / CZK
21,66
0,01 %
Světová ekonomika
Evropské akcie vystoupily na osmiměsíční maximum

Akcie v Evropě zahájily týden silným růstem a vyšplhaly se až na osmiměsíční maximum. Těžily zejména ze zprávy o pokroku při vývoji vakcíny proti covidu-19. Akciový trh navíc příznivě hodnotí výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 4,06 procenta a uzavřel na 381,26 bodu.

Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 4,06 procenta a uzavřel na 381,26 bodu. Foto: Google

Americká farmaceutická společnost Pfizer včera oznámila, že experimentální vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula ve spolupráci s německou BioNTech, vykázala více než 90procentní účinnost. Podle agentury Reuters jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.

„Zpráva ohledně vakcíny od Pfizeru snížila nejistotu a pomohla trhům získat zpět ztracenou důvěru, což je obzvlášť důležité teď, kdy se Evropou šíří druhá vlna koronaviru,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Andrea Cicione ze společnosti TS Lombard.

Vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena v amerických prezidentských volbách by podle analytiků mělo přispět ke zlepšení obchodních vztahů mezi Evropou a Washingtonem a k celkovému zklidnění na diplomatické úrovni.

„S Bidenem v Bílém domě by se vztahy s klíčovými obchodními partnery pravděpodobně měly zlepšit,“ uvedl analytik Milan Cutkovic ze společnosti Axi. „Je rovněž pravděpodobné, že se v USA brzy obnoví rozhovory o nových stimulačních opatřeních, zatímco Evropská centrální banka by mohla nová opatření představit již v prosinci,“ dodal.

Index DAX, který je hlavním cenovým indikátorem akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem, se zvýšil o 4,94 procenta na 13.095,97 bodu. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní nárůst od poloviny května, napsala agentura DPA.

Cena akcií společnosti BioNTech díky zprávě o vakcíně vzrostla o více než 15 procent. Akcie německého výrobce čipů Infineon pak posílily o 3,5 procenta. Firma totiž avizovala, že v následujícím roce očekává zvýšení tržeb skoro o 23 procent.

Vliv na růst frankfurtské burzy mohla mít i statistika, podle které vývoz z Německa v září proti srpnu vzrostl o 2,3 procenta. V meziročním srovnání sice export klesl o 3,8 procenta, výsledek nicméně překonal odhady analytiků.

(ČTK)