Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie výrazně oslabují, impulzem je propad Credit Suisse

Evropské akcie dnes výrazně oslabují, impulzem k jejich poklesu se stala zpráva o mohutném propadu akcií švýcarské banky Credit Suisse. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po poledni odepisoval zhruba 2,7 procenta a nacházel se v blízkosti 435 bodů. S akciemi některých evropských bank muselo být přerušeno obchodování.

STOXX Europe 600
Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po poledni odepisoval zhruba 2,7 procenta a nacházel se v blízkosti 435 bodů. Foto: Google

Šéf saúdskoarabského finančního ústavu Saudi National Bank (SNB) Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB už nemůže kupovat žádné další akcie Credit Suisse, protože jí v tom brání regulační překážky. Dostala by se totiž se svým podílem v bance nad deset procent. Credit Suisse má dlouhodobé problémy a Saúdové jí dosud pomáhali právě tím, že nakupovali její akcie. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii a největším akcionářem Credit Suisse.

„Nemůžeme, protože bychom se dostali nad deset procent. Je to regulatorní záležitost,“ řekl Chudajrí k případným dalším nákupům akcií švýcarské banky. Data společnosti Refinitiv ukazují, že SNB drží v Credit Suisse 9,88 procenta. Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku.

Obchodování s akciemi Credit Suisse na burze v Curychu bylo před polednem pozastaveno, protože cena spadla o více než 20 procent na rekordní minimum pod 1,71 švýcarského franku. Regulátoři následně kvůli prudkému poklesu cen pozastavili obchodování s akciemi francouzské banky Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, a také s akciemi několika italských bank, napsal server finanční televize CNBC.

Akciové trhy jsou od konce minulého týdne značně rozkolísané v důsledku pádu amerických finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americké úřady je uzavřely a i když přes víkend zorganizovaly podporu střadatelům, kteří tak mají ke svým vkladům přístup, nervozita na trzích přetrvává.

„Trhy jsou nespoutané. Posouváme se od problémů amerických bank směrem k problémům bank evropských, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, který je šéfem oddělení institucionálních investorů ve finančním ústavu Banca Ifigest v Miláně.

Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, po poledni odepisoval 2,8 procenta na 14.810 bodů, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 pak vykazoval pokles o 2,6 procenta na 7440 bodů. Hlavní index milánské burzy FTSE/MIB ztrácel 3,5 procenta na 25 855 bodů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika