Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie vstoupily do nového roku růstem

Evropské akcie během prvního obchodního dne v novém roce posílily. K růstu přispěly naděje na oživení aktivity zpracovatelského průmyslu v Evropě. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,96 procenta na 428,95 bodu. V celém loňském roce index klesl o 12,9 procenta, což byl jeho nejhorší výkon od roku 2018. Přispěly k tomu negativní hospodářské důsledky vysokých cen energií a rostoucích úrokových sazeb.

index STOXX Europe 600

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,96 procenta na 428,95 bodu. Foto: Google

Konečná zpráva společnosti S&P Global potvrdila její dřívější předběžné údaje, podle kterých se index aktivity zpracovatelského sektoru v eurozóně v prosinci zvýšil na 47,8 bodu z listopadových 47,1 bodu. Index se tak vyšplhal na nejvyšší úroveň od června. Nadále se ale nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

„Konečná zpráva pomáhá potvrdit názor, nebo možná naději, že výrobci v Evropské unii již možná mají nejhorší za sebou, zejména když ceny energií sestoupily na úrovně z loňského února,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Russ Mould ze společnosti AJ Bell.

Hlavní index německých akcií DAX stoupl o 1,05 procenta na 14.069,26 bodu, k jeho růstu přispěly podniky z automobilového průmyslu. Akcie německého dodavatele automobilových součástek Continental například posílily o 5,6 procenta.

(ČTK)