Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie v říjnu posílily o šest procent po dvou měsících poklesu za sebou

Evropské akcie posílily, panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,35 procenta na 412,20 bodu. To představuje jeho nejvyšší závěrečnou úroveň od poloviny září. Za celý říjen si index připsal zhruba šest procent, zaznamenal tak první měsíční nárůst od července. Přispěly k tomu dobré čtvrtletní výsledky některých podniků a naděje, že americká centrální banka (Fed) v brzké době zpomalí tempo zvyšování úroků.

graf

Evropské akcie posílily, panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,35 procenta na 412,20 bodu. Foto: iStock

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX vzrostl o 0,08 procenta na 13.253,74 bodu. Za celý měsíc si tak připsal přes devět procent, což představuje jeden z nejlepších říjnových výsledků v jeho historii, napsala agentura DPA.

Na akciovém trhu nicméně přetrvávají obavy z vysoké inflace a zpomalování hospodářského růstu. Statistický úřad Eurostat oznámil, že inflace v eurozóně se v říjnu vyšplhala na nové rekordní maximum 10,7 procenta ze zářijových 9,9 procenta. Uvedl rovněž, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,2 procenta z 0,8 procenta ve druhém kvartálu.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden v rámci boje proti vysoké inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na dvě procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2009. Vyšší úroky pomáhají brzdit inflaci, obvykle však mají negativní vliv na hospodářskou aktivitu.

Předpokládá se, že americký Fed tento týden také opět zvýší svůj základní úrok o 0,75 procentního bodu. Spekuluje se však, že v prosinci již úroky zvýší jen o půl procentního bodu.

(ČTK)