Zlato (oz) / USD
1 996,47
2,80 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie uzavřely na rekordu, Tesla na frankfurtské burze oslabila

Hlavní index evropských akcií zahájil týden s nepatrným ziskem, ale opět zakončil na rekordu. Optimismus spojený se silnou výsledkovou sezonou a opakovaným tvrzením Evropské centrální banky (ECB), že inflace je dočasná, vyvažovaly obavy z vývoje inflace ve Spojených státech, které budou zveřejněny tento týden. Akcie americké automobilky Tesla na frankfurtské burze v závěru obchodování odepsaly 4,15 procenta. Investoři se připravují na to, že zakladatel a šéf podniku Elon Musk prodá desetinu svých akcií automobilky.

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 vykázal proti pátku minimální změnu 0,035 procenta a zakončil se ziskem na maximu 483,61 bodu. Foto: Google

Náladu na trhu podpořila i zpráva, že důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu překvapivě a poprvé od července zvýšila. Podpořilo ji očekávání, že výpadky v dodavatelských řetězcích a vysoká inflace budou brzdit hospodářský růst pouze dočasně.

Posílily akcie ropných společností. Ceny ropy se zvyšují poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci nevyslyšeli požadavek Spojených států, aby zvýšili těžbu. Poptávka po surovině se blíží předpandemické úrovni.

Musk nechal v sobotu uživatele sociální sítě Twitter o prodeji svých akcií Tesly hlasovat. Reagoval tím na kritiku, že neplatí svůj spravedlivý podíl na daních. Napsal, že se výsledku ankety podvolí, ať už dopadne jakkoli. Celkem se hlasovaní zúčastnilo 3,5 milionu uživatelů a prodej akcií do neděle podpořilo 57,9 procenta z nich.

Akcie britské společnosti Playtech vykázaly v závěru nárůst o 2,5 procenta. Tento vývojář softwaru pro on-line hazardní hry obdržel nabídku na převzetí od svého druhého největšího akcionáře Gopher Investments.

Akcie skupiny Henkel naopak 6,5 procenta odepsaly. Výrobce spotřebního zboží snížil svůj celoroční výhled kvůli tomu, že nedokáže plně kompenzovat růst cen vstupů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika