Zlato (oz) / USD
1 821,01
0,39 %
Zlato (oz) / CZK
39 141,66
0,12 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Světová ekonomika
Evropské akcie uzavřely na rekordu, dařilo se zejména energetickému sektoru

Evropské akcie uzavřely obchodování na rekordu. Výrazně posílil zejména energetický sektor, ceny ropy se dostaly na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Nejvýrazněji rostly akcie energetických společností, sektor si připsal dvě procenta. Ropa zdražuje díky ekonomickému oživení a vyhlídkám na růst poptávky po pohonných hmotách.

Panevropský akciový index STOXX 600 si za seanci připsal 0,2 procenta na 458,32 bodu. Foto: iStock

Odvětví nejvíce vzhůru táhly akcie společnosti Royal Dutch Shell, jež stouply o 2,7 procenta. Agentura Reuters informovala, že britsko-nizozemský ropný koncern zvažuje prodej svého podílu v ropném poli v Permské pánvi, která je největším ložiskem těžby z břidlic ve Spojených státech.

Evropská centrální banka (ECB) v pátek podle očekávání ponechala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Nadále tak poskytuje eurozóně zasažené pandemií rekordní podporu a hlavní úroková sazba zůstává na nule.

Akcie německé softwarové firmy Teamviewer si připsaly 5,9 procenta poté, co společnost oznámila partnerství se softwarovým gigantem SAP. Nedařilo se naopak nizozemskému podniku Philips, který vyrábí zdravotnické vybavení, jehož akcie propadly o 4,2 procenta. Firma oznámila, že z trhu stáhne některé dýchací přístroje CPAP a ventilátory kvůli pěnové části, které se může rozložit a stát toxickou.

(ČTK)