Zlato (oz) / USD
1 818,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 084,38
0,27 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Světová ekonomika
Evropské akcie uzavřely před koncem zasedání Fedu na maximech

Akcie na evropských trzích uzavřely dnešní obchodování před zveřejněním výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) na maximu. Zájem byl hlavně o cestovní, volnočasové a chemické podniky. Na burze ve Frankfurtu nad Mohanem se začalo obchodovat s akciemi on-line prodejce oděvů About You, které si v závěru prvního burzovního dne připsaly 10,8 procenta.

K růstu cen akcií přispívá postup v očkování, který by měl podle názoru části investorů vést k obnově stabilního růstu evropské ekonomiky. Foto: iStock

Panevropský index STOXX Europe 600, který sleduje vývoj na burzách v 17 zemích Evropy, včetně například Británie a Polska, přidal 0,2 procenta a obchodování zakončil na rekordních 459,86 bodu. Zvýšil se devátý den po sobě, a má tak za sebou nejdelší růstové období za 3,5 roku.

Obchodníci jsou ale před zasedáním měnového výboru americké centrální banky (Fed) opatrní. Čekají, zda se Fed zmíní o riziku inflace a zda nastíní, kdy začne svou štědrou podpůrnou politiku omezovat.

K růstu cen akcií přispívá postup v očkování, který by měl podle názoru části investorů vést k obnově stabilního růstu evropské ekonomiky. Růst inflace ale vede k obavám, že měnové autority ve více zemích budou nuceny relativně brzy začít zvyšovat úrokové sazby.

Akcie About You debutovaly růstem o 11,3 procenta na 25,60 eura. Tržní hodnota podniku se tím dostala zhruba na čtyři miliardy eur (téměř 102 miliard Kč). About You působí na 23 evropských trzích včetně České republiky a ve spotřebitelském segmentu konkuruje firmě Zalando. Její obchodní platforma B2B má konkurenci ve firmách Shopify, SAP nebo Salesforce.

Několik představitelů Evropské centrální banky (ECB) v minulých týdnech dalo najevo, že podpůrná opatření budou ještě nějakou dobu platit. Od Fedu se dnes večer očekává, že alespoň nastíní, kdy začne svá stimulační opatření odbourávat a jaký zvolí způsob návratu k normálu. ECB i Fed své ekonomiky podporují stamiliardami eur, respektive dolarů, a ve snaze mírnit dopady pandemie na hospodářství masivním tištěním peněz citelně zvýšily svou účetní rozvahu.

(ČTK)