Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie uzavřely na sedmitýdenním maximu, dařilo se cestovnímu ruchu

Na burze se dařilo podnikům v cestovním ruchu a technologiích, jejichž zisky převážily nad poklesem výrobců luxusního zboží závislých na Číně. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,3 procenta na 418,34 bodu. Předtím už posílil tři týdny v řadě.

akcie
Evropské akcie uzavřely dnešní obchodování na více než sedmitýdenním maximu. Foto: iStock

Dílčí index akcií cestovního ruchu a zábavy se pohyboval poblíž svého tříměsíčního maxima. Nakonec uzavřel se ziskem 1,6 procenta. Akcie nízkonákladových aerolinek Ryanair přidaly 3,8 procenta

Ztráty zaznamenaly akcie výrobců luxusního zboží, včetně LVMH, Pernod Ricard a Hermes International, které klesly mezi 0,7 a 1,5 procenta. Reagovaly na tvrzení čínských zdravotníků, kteří o víkendu zopakovali, že nehodlají rozvolňovat přísná protikoronavirová opatření.

Indexu STOXX 600 v listopadu pomáhají lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky firem. Těží i z naděje, že americká centrální banka (Fed) bude základní úrokovou sazbu zvyšovat v menší míře než dosud.

Dnes se dařilo i německým akciím. Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX vystoupal poprvé od poloviny srpna nad hranicí 13 600 bodů, i když ji neudržel a uzavřel se ziskem 0,55 procenta na 13 533,52 bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika