Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie uzavřely na nejnižší úrovni od poloviny března

Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem. Obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně a z rychlého zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech totiž převážily nad úlevou, že ve francouzských prezidentských volbách zvítězil současný prezident Emmanuel Macron nad krajně pravicovou kandidátkou Marine Le Penovou.

STOXX Europe 600

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 klesl o 1,76 procenta na 445,32 bodu. Foto: Google

Pod velký tlak se dostaly například akcie těžařských společností, protože obavy ze slabší poptávky v Číně vedly k výraznému poklesu cen průmyslových kovů. Výrazně oslabily také akcie britských bank HSBC a Standard Chartered, které jsou citlivé na vývoj v Číně, napsala agentura Reuters. „Vyhlídky na další (koronavirové) restrikce v Číně by mohly vést k jedovaté směsi dalších inflačních tlaků a slabšího hospodářského růstu,“ uvedl analytik Russ Mould ze společnosti AJ Bell.

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX se snížil o 1,54 procenta a uzavřel na 13 924,17 bodu. Během včerejšího dne se dostal až na nejnižší úroveň od poloviny března, upozornila agentura DPA. Hlavní index francouzských akcií CAC 40 se propadl dokonce o 2,01 procenta na 6449,38 bodu, zatímco hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 klesl o 1,88 procenta na 7380,54 bodu.

Čínské akcie kvůli obavám z dopadů protipandemických opatření na ekonomiku zaznamenaly nejvýraznější pokles od února 2020. Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 4,94 procenta a obchodování uzavřel na 3814,91 bodu. Čína vůči covidu-19 nadále zastává politiku nulové tolerance a propad umocnily zprávy, že by se uzávěra mohla rozšířit z finanční metropole Šanghaj i do Pekingu.

(ČTK)