Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie uzavřely blízko rekordu, technologický sektor je letos nejvýše

Evropské akcie zpevnily a uzavřely poblíž rekordu z minulého měsíce. Přispěla k tomu zpráva o nečekaném červencovém růstu zakázek v německém průmyslu, který naznačuje zlepšování světové poptávky a nálady na trhu. Akcie technologických společností se přitom vyšplhaly na letošní maximum.

Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,70 procenta a uzavřel na 475,25 bodu. Objem obchodování byl ale slabší, protože akciové trhy ve Spojených státech byly kvůli Svátku práce zavřené. Foto: Google

Dílčí index akcií technologických firem posílil o 1,7 procenta na 829,31 bodu, a je tak nejvýše od loňského prosince. K jejich růstu přispěl zejména nizozemský výrobce polovodičů ASML a společnost Prosus, která investuje do odvětví vyspělých technologií.

V pátek vystoupil na rekord americký index technologického trhu Nasdaq Composite. Investoři se k technologickému odvětví přiklánějí s ohledem na nejistotu kolem měnové politiky a nárůstu počtu nakažených koronavirem. Za pandemie se technologiím dařilo.

Hlavní index německých akcií DAX si připsal 0,96 procenta na 15.932,12 bodu. Červencový nárůst německých průmyslových objednávek zlepšil náladu na trhu a naznačil silnou poptávku po zboží z této největší evropské ekonomiky.

Investoři vyhlížejí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Ekonomové si myslí, že je příliš brzy na to, aby ECB upustila od své podpůrné měnové politiky, ale mohla by omezit nákupy dluhopisů.

Z jednotlivých odvětví solidní výkon na evropských burzách podala média a maloobchod. Akcie francouzského řetězce supermarketů Carrefour stouply o 1,9 procenta díky zprávě, že Paříž uvolní restrikce spojené s covidovými certifikáty, které omezují činnost velkých nákupních center.

Italská společnost Leonardo, která se zabývá letectvím, obranou a bezpečností, si připsala 2,3 procenta. Její šéf oznámil, že stále počítá s primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) divize ARM na akciovém trhu v USA, jakmile k tomu budou příznivé podmínky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika