Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie opět posílily, uzavřely na pětitýdenním maximu

Evropské akcie opět posílily, k růstu přispěly překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných podniků. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 stoupl o 1,44 procenta a obchodování zakončil na 407,61 bodu. To představuje jeho nejvyšší závěrečnou úroveň za pět týdnů.

EU akcie

Evropské akcie nadále těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo snižování úrokových sazeb. Foto: iStock

Akcie největší švýcarské banky UBS posílily o téměř osm procent. Čtvrtletní zisk banky sice klesl o 24 procent na 1,73 miliardy dolarů (zhruba 42,6 miliardy Kč), překonal však očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 1,53 miliardy dolarů. Cena akcií německé softwarové firmy SAP vzrostla o zhruba 6,5 procenta, protože růst jejích tržeb ve třetím čtvrtletí předčil odhady.

Evropské akcie navíc nadále těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo snižování úrokových sazeb. Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX vzrostl o 0,94 procenta na 13.052,96 bodu. Nad hranicí 13.000 bodů tak uzavřel poprvé od poloviny září.

Index francouzských akcií CAC 40 se zvýšil dokonce o 1,94 procenta na 6250,55 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 nicméně uzavřel téměř beze změny na 7013,48 bodu, negativně jej ovlivnil silnější kurz britské libry.

(ČTK)