Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie mají za sebou nejhorší čtvrtletí od začátku pandemie

Evropské akcie mají za sebou nejhorší čtvrtletí od začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie covidu-19. Kvůli obavám z globální recese ztratil panevropský akciový index STOXX Europe 600 ve druhém kvartálu téměř 11 procent. Špatně se vedlo především akciím těžařských společností, které za tři měsíce do konce června odepsaly přes 20 procent.

akcie

Evropské akcie mají za sebou nejhorší čtvrtletí od začátku roku 2020. Foto: iStock

Včera ztratil STOXX Europe 600 přes 1,5 procenta a uzavřel na 406,88 bodu. Od začátku roku index oslabil o více než 16 procent. Chuť k nákupům brzdí prudký nárůst inflace, zpomalující čínská ekonomika a ruská invaze na Ukrajinu.

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX ztratil 1,7 procenta na 12.783,77 bodu. Za posledních šest měsíců odepisuje 19,5 procenta. Listopad, kdy se vyšplhal na rekordních téměř 16.300 bodů se jeví být velmi dávno, napsala agentura DPA.

Nyní investoři s napětím čekají na páteční údaje o červnové inflaci v eurozóně. Inflace v samotné Francii podle zveřejněných dat dále vzrostla oproti předchozímu měsíci na rekordních 6,5 procenta. Index francouzských akcií CAC 40 v reakci klesl o 1,8 procenta.

(ČTK)