Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie klesly na týdenní minimum, trh znepokojuje vývoj kolem Ukrajiny

Evropské akcie tlačí dolů zesilování rusko-ukrajinského konfliktu a přetrvávající obavy z negativních dopadů zpřísňování měnové politiky na hospodářský růst a firemní zisky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po 11:00 SELČ ztrácel téměř půl procenta a pohyboval se blízko 390 bodů. Od začátku letošního roku tak vykazoval pokles o zhruba 20 procent.

graf

Evropské akcie dnes pokračují v poklesu, sestoupily tak na týdenní minimum. Foto: iStock

Ukrajinská města se dnes stala terčem ruských raketových útoků, které jsou podle agentury Reuters zjevnou odvetou Moskvy za sobotní výbuch na Kerčském mostu spojujícím Rusko s nelegálně anektovaným Krymským poloostrovem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že cílem ruských úderů je energetická infrastruktura i lidé. Rusko dnes podle náčelníka ukrajinského generálního štábu odpálilo proti Ukrajině 75 raket, z nichž 41 se podařilo sestřelit.

„Investoři mají obrovské obavy ohledně toho, co se bude dít dál, jako to ovlivní dodavatelský řetězec a jaké další dopady by to mohlo mít na energetickou krizi,“ uvedla analytička Danni Hewsonová ze společnosti AJ Bell. Poukázala rovněž na přetrvávající obavy ohledně hospodářského růstu v době, kdy jsou centrální banky nuceny zvyšovat úrokové sazby, aby dostaly pod kontrolu inflaci.

Evropská centrální banka (ECB) začátkem září zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. Šéfka ECB Christine Lagardeová koncem září uvedla, že banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, ačkoli očekává výrazné zpomalování ekonomické aktivity.

(ČTK)