Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie díky rusko-ukrajinským rozhovorům o příměří snížily ztráty

Nejvíce klesaly kvůli novým sankcím západním banky s vazbami na Rusko, zejména rakouská Raiffeisen Bank, italská UniCredit a francouzská Société Générale. Prudký růst cen ropy naproti tomu vyvolává obavy z dalšího silného růstu inflace napříč Evropou.

Evropské akcie díky rusko-ukrajinským rozhovorům o příměří téměř vymazaly ztráty ze včerejšího obchodování. Foto: iStock

Panevropský index STOXX Europe 600 v úvodu ztrácel asi 2,1 procenta, nakonec uzavřel ale jen se ztrátou 0,15 procenta na 452,86 bodu. Index DAX, což je hlavní ukazatel vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, ztrácel na začátku 2,2 procenta, obchodování ale zakončil pouze s minusem 0,73 procenta na 14.461,02 bodu.

Za měsíc únor STOXX Europe 600 ztratil 3,4 procenta a je o devět procent pod svým lednovým maximem. DAX za celý měsíc odepsal 6,5 procenta

Evropská unie a některé další státy o víkendu dohodly přísné sankce vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty nejzávažnější se týkají odpojení většiny ruských bank od globálního platebního systému SWIFT, což bankám znemožňuje provádět transakce se zahraničím.

Představitelé Ruska a Ukrajiny jednali na ukrajinsko-běloruských hranicích. Po rozhovorech zamířili do svých hlavních měst k dalším konzultacím, než začne druhé kolo vyjednávání, uvedla agentura RIA Novosti.

Cena ropy se zvýšila téměř o pět procent a severomořský Brent se dostal nad 100 dolarů za barel. Kurz ruského rublu se pak na devizových trzích snížil asi o 30 procent a dolar se prodával za více než 109 rublů, což je rekord.

Banky v eurozóně se propadly o 5,7 procenta, přičemž cena akcií těch nejvíce vystavených Rusku, včetně Raiffeisen Bank, UniCredit a Société Générale, se snížila od 9,5 do 14 procent. Kolem 6,6 procenta ztratily na burze v Paříži akcie automobilky Renault, která má pod kontrolou ruského výrobce automobilů AvtoVAZ.

Nervozitu na trhu zvyšuje i nedělní oznámení, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil kvůli údajně agresivním prohlášením členských zemí NATO uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti.

Americká investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že základní inflace v eurozóně letos prudce vzroste a dostane se na pět procent. Hrubý domácí produkt (HDP) by pak nynější krize kolem Ukrajiny mohla snížit až o 0,4 procenta.

Akcie britské ropné společnosti BP odepsaly kolem sedmi procent, než ztrátu v závěru zmírnily na 5,8 procenta. Firma v neděli oznámila, že se zbaví svého téměř 20procentního podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Kvůli tomu v prvním čtvrtletí odepíše až 25 miliard dolarů.

Se ziskem 24,8 procenta zakončily obchodování akcie německého výrobce zbraní Rheinmetall. Reagovaly na výrok německého kancléře Olafa Scholze, že země prudce zvýší své výdaje na obranu na více než dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Prudké poklesy v řádech desítek procent znovu zaznamenaly ruské akcie. Největší ruská banka Sberbank odepsala v Londýně 74 procent. Ve Frankfurtu nad Mohanem se s ruskými akciemi neobchodovalo, stejně jako v Moskvě.

(ČTK)