Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie díky poklesu napětí kolem Ukrajiny zpevňují

Evropské akcie dnes posilují po zprávách, že část ruských vojáků soustředěných u hranic s Ukrajinou se vrací do svých posádek. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si kolem poledne připisoval zhruba jedno procento na 465,7 bodu. V pondělí kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu 1,8 procenta odepsal.

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si kolem poledne připisoval zhruba jedno procento na 465,7 bodu. Foto: Google

„Růst (akciového trhu) odráží určitý pokles napětí na ukrajinské hranici. Ruské jednotky se prozatím zjevně vracejí na své základny,“ uvedla analytička Danni Hewsonová ze společnosti AJ Bell.

Kreml potvrdil stahování sil jako „běžný proces“ návratu jednotek po cvičení do posádek. Podle agentury Reuters také prohlásil, že americká varování, že Rusko zaútočí ve středu na Ukrajinu, jsou neopodstatněnou hysterií, určenou ke zvýšení napětí v Evropě.

Náladu na akciovém trhu podpořily také některé zprávy z firemního sektoru. Posilují například akcie farmaceutické společnosti AstraZeneca, které těží z příznivých údajů o vývoji testů její léčby na rakovinu prostaty. Akcie britské těžařské firmy Glencore pak podpořila zpráva o prodeji podílu v ruské ropné společnosti Russněfť.

Hlavní index německých akcií DAX kolem poledne přidával zhruba 1,6 procenta na 15.320 bodů. Zpevňují také futures na americké akcie, v případě Dow Jonesova indexu kolem poledne vykazovaly nárůst asi o jedno procento.

(ČTK)