Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Evropské akcie díky poklesu napětí kolem Ukrajiny zpevnily

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 1,4 procenta na 467,56 bodu. V pondělí kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu 1,8 procenta odepsal, a octl se nejníže od 24. ledna.

Evropské akcie posílily po zprávách, že část ruských vojáků soustředěných u hranic s Ukrajinou se vrací do svých posádek. Foto: iStock

„Růst (akciového trhu) odráží určitý pokles napětí na ukrajinské hranici. Ruské jednotky se prozatím zjevně vracejí na své základny,“ uvedla analytička Danni Hewsonová ze společnosti AJ Bell.

Kreml potvrdil stahování sil jako „běžný proces“ návratu jednotek po cvičení do posádek. Podle agentury Reuters má Moskva americká varování, že Rusko zaútočí ve středu na Ukrajinu za neopodstatněnou hysterii, určenou ke zvýšení napětí v Evropě.

Německý kancléř Olaf Scholz po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu uvedl, že stažení části ruských vojsk je dobrým znamením.

Náladu na akciovém trhu podpořily také některé zprávy z firemního sektoru. O 5,8 procenta posílily akcie farmaceutické společnosti AstraZeneca, které těží z příznivých údajů o vývoji testů její léčby na rakovinu prostaty. Akcie britské těžařské firmy Glencore pak podpořila zpráva o prodeji podílu v ruské ropné společnosti Russněfť, připsaly si 1,2 procenta.

Hlavní index německých akcií DAX se zvýšil o bezmála dvě procenta na 15.412,71 bodu.

Ruské akcie výrazně zpevnily. Index MOEX, který je denominovaný v rublech, stoupl o 3,4 procenta na 3600,29 bodu.

(ČTK)