Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie dál zpevňují, obavy o banky polevily

Evropské akcie si připisují zisky už druhým dnem. Díky oznámeným podpůrným opatřením pro banky ve Spojených státech a v Evropě polevily obavy z hrozícího kolapsu některých finančních ústavů. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po začátku obchodování vykazoval růst skoro o jedno procento a pohyboval se kolem 446 bodů. Dílčí index bankovního sektoru si připisoval asi 1,3 procenta. Za celý týden však index nadále vykazuje pokles.

akcie
Evropské akcie si připisují zisky už druhým dnem. Foto: iStock

Velké americké banky poskytly ve čtvrtek finanční injekci za 30 miliard USD finančnímu ústavu First Republic Bank, který se potýká s problémy. Pomoc přišla krátce poté, co si druhá největší švýcarská banka Credit Suisse u centrální banky zajistila nouzový úvěr až 50 miliard švýcarských franků (CHF; 1,2 bilionu Kč) na podporu likvidity.

Akcie Credit Suisse dnes po začátku obchodování přidávaly skoro dvě procenta. Ve čtvrtek si připsaly 19 procent.

Polepšily si také indexy akciových burz ve Španělsku a v Itálii, ve kterých mají silné zastoupení banky. Index madridské burzy vykazoval po zahájení růst o 0,7 procenta, hlavní index milánské burzy pak zhruba o jedno procento. Oba indexy ale od začátku týdne stále vykazují citelné ztráty.

Index STOXX Europe 600 ve čtvrtek zpevnil o 1,2 procenta. Pomoc pro Credit Suisse vyvážila obavy z dopadů dalšího zvýšení úrokových sazeb v eurozóně o půl procentního bodu, k němuž přistoupila Evropská centrální banka (ECB) . Její rozhodnutí odráží prioritu bojovat proti inflaci a také signalizuje důvěru v solidnost evropských bank, uvedl guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika