Zlato (oz) / USD
1 323,96
0,82 %
Zlato (oz) / CZK
30 126,31
0,59 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
22,75
0,23 %
Světová ekonomika
Evropská odveta je připravená, americká také

Evropská komise údajně navrhne cla ve výši 25 procent na dovoz amerického ocelářského, oděvního a dalšího zboží jako odplatu za navrhované tarify na ocel a hliník. Exekutiva Evropské unie se údajně hodlá zaměřit na zboží dovážené ze Spojených států v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, včetně triček, whisky, motocyklů, hliníkových žebříků atd., pokud se Donald Trump skutečně rozhodne zavést globální cla na ocel a hliník.

Evropská odveta je připravená, americká také. Ilustrační foto: iStock

Seznam konkrétního zboží odhalila agentura Bloomberg v úterý, když zveřejnila návrh vypracovaný Evropskou komisí (vládou). Podle této zprávy komise v pondělí večer projednala tarify na americké zboží se zástupci vlád zemí EU. Mluvčí Evropské komise to odmítl komentovat, leč konstatoval, že seznam se připravuje, ale dosud není veřejný.

Amerika je domovem ikonických značek jako Harley Davidson nebo Levi Strauss & Co. Je také domovem ocelářského titána Nucor, jehož generální ředitel John Ferriola řekl televizi CNBC, že prezidentův návrh „zachází s Evropou tak, jako Evropa s námi“. Měl na mysli fakt, že zboží z USA je v Evropě zatíženo až 25 % DPH.

EU nebude jen přihlížet

Minulý týden oznámil Bílý dům zavedení cla na dovoz oceli ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Prezident Donald Trump k tomu řekl, že nemůže přihlížet něčemu, co vnímá jako nevyvážený obchod mezi USA a ostatními zeměmi. V reakci na to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že ani obchodní blok unie nebude nečinně přihlížet, pokud k zavedení cel dojde.

Po této Junckerově poznámce Trump varoval, že USA zavedou daň na dovoz evropských automobilů, pokud chce Evropa uvalit cla na americké firmy. Jeho prohlášení dle CNBC otřáslo všemi evropskými automobilkami. Podle jednoho z tweetů Trumpa se obchodní války snadno vyhrávají. Harley-Davidson však vydal opačné prohlášení: Odvetná cla jiných zemí na motocykly by měly „výrazný dopad“ na prodeje společnosti.

(rek)