Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na jedno procento

Evropská ekonomika si v letošním roce zejména díky poklesu cen energií povede navzdory pokračujícím dopadům ruské agrese na Ukrajině lépe, než Evropská komise (EK) předpokládala na začátku roku. Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie podle dnes zveřejněné jarní makroekonomické prognózy komise vzroste o jedno procento. To je o dvě desetiny bodu více, než uváděla zimní předpověď.

euro
Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie podle dnes zveřejněné jarní makroekonomické prognózy komise vzroste o jedno procento. Foto: iStock

Komise zároveň mírně zvýšila odhadovanou průměrnou hodnotu letošní meziroční inflace, která podle ní v EU dosáhne 6,7 procenta. V zimě přitom očekávala, že po loňském rekordu 9,2 procenta letos inflace klesne na 6,4 procenta. Přiblížit se k hodnotám běžným před krizí by měl růst cen až v příštím roce, kdy inflace zpomalí na 3,1 procenta. Předchozí prognóza přitom počítala s hodnotou 2,8 procenta.

Ve dvacítce zemí eurozóny odhaduje letos komise průměrný růst HDP o 1,1 procenta, což je o dvě desetiny bodu více než v únoru. V příštím roce by ekonomika EU měla vzrůst o 1,7 procenta, ekonomika eurozóny pak o 1,6 procenta. To je v obou případech o desetinu bodu více, než komise dosud předpokládala.

„Díky rozhodné snaze posílit naši energetickou bezpečnost, mimořádně odolnému trhu práce a zmírnění potíží s dodávkami jsme se vyhnuli zimní recesi a jsme na cestě k mírnému růstu v letošním a příštím roce,“ prohlásil dnes eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni. Doplnil nicméně, že kvůli pokračující ruské agresi na Ukrajině jsou vyhlídky evropské ekonomiky ovlivněny nejistotou.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika