Zlato (oz) / USD
2 388,65
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na jedno procento

Evropská komise (EK) dnes zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie na jedno procento. V předchozí únorové prognóze letošní růst odhadovala na 0,9 procenta. V příštím roce čeká zrychlení růstu na 1,6 procenta. Komise to dnes uvedla ve svém jarním hospodářském výhledu.

ekonomika
Evropská komise (EK) dnes zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie na jedno procento. Foto: iStock

Evropská komise nadále předpokládá, že v samotné eurozóně se letos hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 0,8 procenta. Napřesrok pak v zemích používajících euro očekává zrychlení hospodářského růstu na 1,4 procenta.

V loňském roce ekonomika v EU i eurozóně vzrostla o 0,4 procenta. „Překvapivě silný růst na začátku roku 2024 a pokračující pokles inflace vytvářejí prostor pro postupné rozšiřování hospodářské aktivity,“ uvedla komise. Za růstem ekonomické aktivity v letošním a příštím roce by podle ní měla stát zejména zvyšující se soukromá spotřeba.

Průměrná inflace v EU se letos podle komise sníží na 2,7 procenta z loňských 6,4 procenta. V příštím roce by pak měla klesnout na 2,2 procenta. Míra nezaměstnanosti v EU letos podle prognóz zůstane na 6,1 procenta, napřesrok by se však měla snížit na šest procent.

Komise dnes rovněž předpověděla, že rozpočtový schodek členských zemí EU by se měl v letošním roce snížit na tři procenta HDP z loňských 3,5 procenta. Ke zlepšení stavu veřejných financí by mělo přispět rušení podpůrných opatření souvisejících s energiemi.

Statistický úřad Eurostat dnes potvrdil, že ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. V posledním čtvrtletí loňského roku HDP Evropské unie stagnoval, zatímco HDP eurozóny se snížil o 0,1 procenta.

„Ekonomika EU na začátku roku zaznamenala comeback po delším období stagnace,“ uvedla Evropská komise. Upozornila, že růst v prvním čtvrtletí sice nedosáhl předpokládaného potenciálu ekonomiky EU, ale překonal očekávání. „Aktivita v eurozóně rostla stejným tempem, což znamená konec mírné recese ze druhé poloviny loňského roku,“ dodala.

Komise nicméně poukázala na přetrvávající ekonomickou nejistotu v době zvýšeného geopolitického napětí. „Rizika pro hospodářský výhled se v posledních měsících dál zvyšovala, zejména v důsledku vývoje vleklé útočné války Ruska proti Ukrajině a konfliktu na Blízkém východě,“ uvedla. Varovala rovněž, že americká centrální banka (Fed) by kvůli neuspokojivému vývoji inflace v USA mohla dál odkládat snižování úrokových sazeb, což by mohlo znamenat obtížnější finanční podmínky ve světě.

Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě. Evropská komise předpokládá, že hospodářský růst v USA v letošním roce zvolní na 2,4 procenta z loňských 2,5 procenta. V příštím roce pak očekává zpomalení na 2,1 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika