Zlato (oz) / USD
2 399,73
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila

Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. Ještě před rokem přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,1 procenta. V České republice se inflace zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

EU, euro
Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. Foto: iStock

V eurozóně zůstala míra inflace rovněž stejná jako v březnu, tedy na 2,4 procenta. Inflace v eurozóně se postupně přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB).

Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta.

Nejnižší míru inflace zaznamenali statistici v Litvě (0,4 procenta), Dánsku (0,5 procenta) a Finsku (0,6 procenta). Nejvyšší míru inflace vykázalo Rumunsko (6,2 procenta), Belgie (4,9 procenta) a Chorvatsko (4,7 procenta).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika