Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Eurostat: Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí proti odhadům rychleji

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4 procenta. Ve své konečné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. O dvě desetiny bodu tak zvýšil dříve uváděnou hodnotu růstu hrubého domácího produktu (HDP) sedmadvacítky unijních zemí. Tempo růstu zpomalilo proti 0,7 procenta ze druhého kvartálu. Česká ekonomika podle konečné zprávy o 0,2 procenta klesla, zatímco v polovině listopadu úřad uváděl pokles o 0,4 procenta.

eurozóna
Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4 procenta. Ve své konečné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Foto: iStock

Hospodářský růst 19 zemí používajících euro zpomalil proti předchozím třem měsícům o pět desetin procentního bodu na 0,3 procenta. Meziročně růst HDP v eurozóně zvolnil na 2,3 ze 4,2 procenta ve druhém čtvrtletí, růst za celou EU se pak snížil na 2,5 ze 4,3 procenta.

Z členských zemí vzrostl HDP ve třetím kvartálu mezičtvrtletně nejvýrazněji v Irsku, a to o 2,3 procenta. Za ním následovaly Rumunsko, Kypr a Malta (shodně 1,3 procenta). Největší pokles zaznamenalo Estonsko (-1,8 procenta), Lotyšsko (-1,7 procenta) a Slovinsko (-1,4 procenta). Celkem ekonomika rostla v 18 zemích, hospodářský pokles registrovalo devět států EU.

Hospodářský růst v eurozóně i v celé Evropské unii ve třetím čtvrtletí podle Eurostatu podpořily vyšší výdaje domácností i podnikové investice. Negativní vliv měl na hospodářský růst naopak zahraniční obchod.

Společnost J.P. Morgan předpověděla, že ve čtvrtém čtvrtletí se HDP eurozóny sníží o 0,5 procenta oproti třetímu kvartálu. Zlepšila tak svou předchozí prognózu, podle které měl pokles činit 1,25 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v říjnu ve svém globálním výhledu předpověděl, že růst ekonomiky eurozóny v celém letošním roce zpomalí na 3,1 procenta z loňských 5,2 procenta. V příštím roce by mělo tempo hospodářského růstu v eurozóně podle říjnové prognózy MMF činit pouze 0,5 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika