Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro zůstává pod tlakem kvůli Ukrajině, kleslo na pětileté minimum vůči libře

Euro zůstává pod tlakem kvůli obavám investorů z negativních dopadů ukrajinské krize na ekonomiku eurozóny. Kolem 18:15 SEČ jednotná evropská měna ztrácela 0,6 procenta na 1,1050 USD. Dolar podpořily mimo jiné příznivé údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech.

Euro zůstává pod tlakem kvůli Ukrajině, kleslo na pětileté minimum vůči libře. Foto: iStock

Vůči britské libře euro sestoupilo až na 82,76 pence, tedy na nejslabší úroveň za více než pět let. Později však téměř veškeré ztráty smazalo a prodávalo se za zhruba 82,9 pence.

Podle analytiků zůstává pravděpodobné, že britská centrální banka tento měsíc opět zvýší své úrokové sazby. Kleslo naopak očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) zahájí zvyšování úroků ještě před koncem letošního roku.

V centru pozornosti zůstává rovněž americká centrální banka (Fed), od které se očekává zvýšení úroků v polovině března. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA se minulý týden snížil o 18 000 na 215 000.

Investoři nyní čekají na vládní zprávu o únorovém vývoji tvorby pracovních míst a míry nezaměstnanosti v USA, kterou zveřejní americké ministerstvo práce v pátek. Analytici v anketě agentury Reuters předpověděli, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 400 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by podle ankety měla klesnout na 3,9 procenta z lednových čtyř procent.

(ČTK)