Zlato (oz) / USD
2 336,71
1,82 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro zpevňuje díky statistikám o aktivitě podniků a mzdám v eurozóně

Jednotná evropská měna zpevňovala díky příznivým statistikám o aktivitě podniků a mzdách v eurozóně. Posléze ale část zisků smazala v reakci na růst dolaru, kterému pomohla později zveřejněná podobně příznivá statistika o aktivitě podniků ve Spojených státech. Euro k dolaru přidávalo krátce před 17:00 SELČ 0,1 procenta na 1,0830 USD.

směnárna
Jednotná evropská měna zpevňovala díky příznivým statistikám o aktivitě podniků a mzdách v eurozóně. Foto: iStock

Podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc vykazuje nejrychlejší tempo růstu za téměř rok, zjistila společnost S&P Global. Podpořilo ji oživení poptávky po službách, zatímco zpracovatelský sektor vykazuje známky blížícího se oživení.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, se třetí měsíc v řadě dostal nad hranici 50, která odděluje růst od poklesu. Oživení vykázala i průmyslová výroba, která se potýká s problémy.

Další podporou pro euro byly středeční údaje Evropské centrální banky (ECB), které ukázaly, že v prvním čtvrtletí roku 2024 mírně zrychlil růst vyjednaných mezd v eurozóně. To by podle agentury Reuters mohlo přimět tvůrce měnové politiky v eurozóně k opatrnosti ohledně snižování úrokových sazeb.

Dolar ale ztráty k euru umenšil poté, co podnikatelská aktivita v USA v květnu zrychlila na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Další vzpruhou pro dolar byly i zveřejněné údaje o tom, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden klesl.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika