Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro výrazně oslabuje po zprávě o poklesu inflace v Německu

Za poklesem eura stojí zpráva o překvapivě výrazném zpomalení růstu spotřebitelských cen v Německu, která by mohla zmírnit tlak na zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Kolem 17:30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 1,1 procenta a pohybovala se blízko 1,0550 USD.

euro
Euro výrazně oslabuje vůči americkému dolaru. Foto: iStock

Spolkový statistický úřad oznámil, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v prosinci zpomalilo na 8,6 procenta z listopadových deseti procent. Ekonomové přitom podle agentury DPA očekávali mírnější pokles inflace, a to na devět procent.

Meziroční míra inflace v Německu se nicméně nadále nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Německo je největší ekonomikou eurozóny. Údaje o prosincovém vývoji inflace v celé eurozóně zveřejní statistický úřad Eurostat v pátek.

Investoři čekají také na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (Fed). Doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech.

Analytik Bipan Rai ze společnosti CIBC Capital Markets upozornil, že ještě důležitější než zápis ze zasedání Fedu budou pro kurz dolaru údaje o vývoji trhu práce a spotřebitelských cen v USA. Zprávu o prosincové situaci na trhu práce zveřejní americká vláda v pátek, údaje o prosincovém vývoji inflace poskytne příští týden ve čtvrtek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika