Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro posiluje vůči dolaru, v centru pozornosti zůstávají úroky

Euro posiluje vůči americkému dolaru, v centru pozornosti investorů zůstává budoucí vývoj úrokových sazeb. Kolem 18:30 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,4 procenta na 1,0545 USD.

euro

Euro posiluje vůči americkému dolaru, v centru pozornosti investorů zůstává budoucí vývoj úrokových sazeb. Foto: iStock

Podle analytika Ulricha Leuchtmanna ze společnosti Commerzbank podporuje euro pokles napětí na energetickém trhu. Ceny ropy v poslední době výrazně klesly a ceny plynu zůstávají pod mimořádně vysokými úrovněmi z dřívější části roku. „To poskytuje prostor k dalšímu oživování eura,“ uvedl Leuchtmann.

Americká centrální banka (Fed) i Evropská centrální banka (ECB) budou příští týden rozhodovat o nastavení svých úrokových sazeb. Na svých posledních zasedáních obě banky v rámci boje proti inflaci zvýšily úroky o 0,75 procentního bodu.

Dolar je v poslední době pod tlakem kvůli vyhlídkám na pomalejší zvyšování úrokových sazeb v USA. „Za současnou slabostí dolaru z velké části stojí to, že se blížíme ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky,“ uvedl Ed Moya ze společnosti OANDA.

Fed o nastavení úroků rozhodne příští týden ve středu. O den dříve zveřejní americká vláda údaje o listopadovém vývoji inflace v USA, které by mohly být klíčové pro dlouhodobější vyhlídky vývoje měnové politiky, napsala agentura Reuters.

(ČTK)