Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro posiluje k dolaru, výnosy z dluhopisů americké vlády klesají

Euro posiluje k dolaru, zotavuje se z dvacetiletého minima. Dolar oslabuje ke koši měn, protože výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády oslabují. Reagují na zvýšení úrokových sazeb australskou centrální bankou, které bylo nižší, než se čekalo.

euro-dolar

Kolem 18:55 SELČ si euro k dolaru připisovalo 1,5 procenta na 0,9971 USD. Foto: iStock

Kolem 18:55 SELČ si euro k dolaru připisovalo 1,5 procenta na 0,9971 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 1,4 procenta na 110,23 bodu. Libra vůči dolaru rostla o 1,2 procenta na 1,1453 USD. Australský dolar vůči americké měně ztrácel 0,4 procenta na 0,6490 USD.

Euro na dvacetileté minimum 0,9528 USD kleslo 26. září. Libra spadla na minimum 1,0327 USD. Úlevu pro britskou měnu dodalo uklidnění na trhu s britskými státními dluhopisy.

Pohyby dolaru a výnosů dluhopisů americké vlády zřejmě částečně odrážejí názory účastníků trhu na výhled úrokových sazeb, uvedli někteří analytici.

„Na finančních trzích pozorujeme pokles očekávání ohledně úrokových sazeb na základě překvapivého zvýšení australské centrální banky, které bylo menší, než se očekávalo,“ řekl Karl Schamotta, hlavní tržní stratég společnosti Corpay.

„To posloužilo u účastníků trhu po celém světě jako kanárek v uhelném dole. Lidé snižují svá očekávání ohledně americké a dalších centrálních bank. To způsobuje odliv od dolaru a vede k investicím do rizikových aktiv,“ dodal.

(ČTK)