Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro po pondělním vystoupení šéfky ECB oslabuje, dolar roste

Americký dolar na devizovém trhu posiluje. K ziskům vůči euru mu pomohlo pondělní vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové, na kterém se snažila zmírnit očekávání růstu úrokových sazeb. Investoři nyní čekají na čtvrteční zprávu o vývoji inflace v USA.

Euro po pondělním vystoupení šéfky ECB oslabuje. Foto: iStock

Kolem 17:45 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,2 procenta na 95,61 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o 0,2 procenta na 1,1422 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,5 procenta na 115,6 JPY. Kurz eura vůči jenu zpevňoval o 0,3 procenta na 132,01 JPY.

Náznaky zpřísňování měnové politiky ze strany ECB i americké centrální banky (Fed) minulý týden překvapily trhy a způsobily, že výnosy dluhopisů eurozóny a USA prudce vzrostly. Pondělní vyjádření Lagardeové však růst v eurozóně zastavilo. „Vše záleží na tom, co se děje na dluhopisovém trhu,“ řekl stratég Bannockburn Global Forex Marc Chandler. „Druhý den je výnos dvouletých německých dluhopisů nižší, a to zastavilo devítidenní růst. Souvisí to s včerejším postojem Lagardeové,“ dodal.

Lagardeová nasadila opatrnější tón a uvedla, že vysoká inflace nebude pravděpodobně zakořeněná. Člen ECB Pablo Hernández de Cos pak prohlásil, že jakýkoliv krok centrální banky musí být pozvolný.

Podle analytiků z banky UniCredit si investoři dobře uvědomují, že v příštích měsících budou úrokové sazby ve Spojených státech růst mnohem více než v eurozóně. Trhy počítají s tím, že Fed do konce letošního roku zvýší úroky o 1,34 procentního bodu, zatímco ECB jen o 0,5 procentního bodu, napsala agentura Reuters.

(ČTK)