Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro po výroku šéfky ECB posílilo, investoři vybírali zisky a nyní euro klesá

Euro oslabuje. Investoři vybírali zisky poté, co jednotná evropská měna krátce vystoupala na šestiměsíční maximum. ECB podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2,50 procenta. Kolem 18:30 SEČ euro k dolaru klesalo o 0,7 procenta na 1,0612 USD. Dříve během seance vystoupalo až na 1,0737 USD, což je nejvyšší hodnota od 9. června.

Christine Lagarde

Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová předtím prohlásila, že ke zkrocení vysoké inflace bude zapotřebí dalšího zvyšování úrokových sazeb. Foto: Wikimedia

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu stoupal o necelé jedno procento na 104,78 bodu. K japonskému jenu si dolar připisoval 1,8 procenta na 137,91 JPY. Euro k jenu rostlo o 1,1 procenta na 146,30 JPY.

Britská libra vůči dolaru oslabovala o 1,9 procenta na 1,2188 USD. Euro k libře rostlo o 1,2 procenta na 0,8703 GBP.

ECB zvýšila úrokové sazby již počtvrté v řadě, i když méně než při posledních dvou zasedáních. Ve svém oznámení uvedla, že úroky ještě bude zvyšovat, a nastínila plány na snížení své rozvahy, s čímž počítá od března.

„Soudíme, že úrokové sazby budou muset stále výrazným a stabilním tempem růst,“ řekla na tiskové konferenci Lagardeová. Podle ní je třeba očekávat další zvýšení o půl procentního bodu po značně dlouhou dobu. Dodala, že inflační rizika jsou stále vychýlená směrem nahoru.

Britská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,5 procenta. Hlavní sazba se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 14 let. Centrální banka úroky zvýšila méně výrazně než v listopadu, naznačila však, že by v jejich zvyšování mohla pokračovat ještě v příštích měsících.

(ČTK)