Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro po výrocích Lagardeové dál posiluje a vystoupalo na měsíční maximum

Jednotná evropská měna po výrocích prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové dál posiluje a vystoupala na měsíční maximum. Euro k dolaru kolem 16:00 SELČ přidává 0,4 procenta na 1,0735 USD.

směnárna

Euro se začátkem tohoto měsíce propadlo na 1,0349 USD, tedy na minimum z ledna 2017, ale od té doby během sedmi obchodních seancí posílilo o 3,6 procenta. Foto: iStock

Lagardeová v pondělí uvedla, že úrokové sazby v eurozóně by se do konce třetího čtvrtletí mohly dostat do pozitivního pásma. Euro se začátkem tohoto měsíce propadlo na 1,0349 USD, tedy na minimum z ledna 2017, ale od té doby během sedmi obchodních seancí posílilo o 3,6 procenta.

Kromě slov Lagardeové podpořily euro i údaje o květnové podnikatelské aktivitě v eurozóně, která sice zpomalila, ale byla poměrně silná navzdory rostoucím nákladům na život, které snižují kupní sílu, a navzdory nedostatku surovin.

„Pokud má pravdu, když naznačuje, že sazby již nebudou ve třetím čtvrtletí záporné, což potenciálně znamená dvě zvýšení sazeb v průběhu příštích čtyř měsíců, a pokud hledáte ekonomický argument pro zpřísnění politiky, pak dnešní evropská čísla rozhodně byla docela robustní,“citovala agentura Reuters analytika Stuarta Colea ze společnosti Equiti Group.

Zisky jednotné měny stlačily na nové měsíční minimum dolar. Široký výprodej na akciových trzích nepřidal americké měně na její přitažlivosti jako bezpečného přístavu v dobách geopolitické nejistoty. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,4 procenta na 101,69 bodu.

(ČTK)