Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro po údajích o ekonomice eurozóny roste, vůči jenu je nejvýše za sedm let

Vůči japonskému jenu se euro vyšplhalo až na sedmileté maximum. Vůči americkému dolaru jednotná evropská měna kolem 17:30 SELČ vykazovala nárůst o zhruba 0,3 procenta na 1,0739 USD. Vůči jenu si euro ve stejnou dobu připisovalo téměř 1,4 procenta na 143,82 JPY, nejvýše včera vystoupilo až na 144,25 JPY.

euro

Euro posiluje po příznivých údajích o vývoji ekonomiky eurozóny. Foto: iStock

Evropský statistický úřad Eurostat včera oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v prvním čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,6 procenta. Opravil tak svůj rychlý odhad z konce dubna, podle kterého růst činil pouze 0,3 procenta.

Investoři nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Předpokládá se, že ECB tento měsíc ukončí nákupy dluhopisů, kterými se snažila podporovat hospodářský růst, a otevře tak cestu ke zvyšování úrokových sazeb.

Základní úroková sazba ECB se v současnosti nachází na rekordním minimu nula procent. Podle agentury Reuters se nicméně očekává, že ECB během příštích třech měsíců úrokové sazby zvýší celkem o 0,75 procentního bodu.

Investoři nyní čekají rovněž na páteční údaje o květnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech. V dubnu meziroční růst spotřebitelských cen v USA zpomalil na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Podle agentury Reuters se očekává, že v květnu inflace zůstala na 8,3 procenta.

(ČTK)