Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Euro po sestupu na měsíční minimum posiluje, jen klesl na dvacetileté minimum

Kolem 18:00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala téměř 0,4 procenta na 1,0868 USD. Japonský jen se vůči dolaru propadl až na dvacetileté minimum, protože vyhlídky na agresivní zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech ostře kontrastují s mimořádně uvolněnou měnovou politikou v Japonsku.

euro, dolar

Euro po sestupu na měsíční minimum vůči dolaru posiluje. Foto: iStock

Euro během obchodování sestoupilo až na 1,0809 USD, tedy na nejnižší úroveň za více než měsíc, následně však zamířilo vzhůru. Vůči jenu se dolar vyšplhal až na 126,32 JPY, nejvýše od června 2002. Později však o velkou část svých zisků přišel a kolem 18:00 SELČ si připisoval necelé dvě desetiny procenta na 125,61 JPY.

Šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda varoval, že současný vzestup inflace v Japonsku, za kterým stojí vyšší náklady na import, by mohl poškodit hospodářský růst. Podle agentury Reuters tak dal najevo odhodlání japonské centrální banky pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice.

Investoři nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Finanční trhy nepředpokládají, že by ECB ve čtvrtek přikročila k úpravě svých úrokových sazeb. Investoři nicméně doufají, že si díky tiskové konferenci šéfky ECB Christine Lagardeové budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji měnové politiky v eurozóně.

(ČTK)