Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro po komentářích šéfky ECB Lagardeové posiluje, čeká se zvýšení úroků

Euro po komentářích šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové posiluje. Centrální banka podle ní pravděpodobně nebude schopná v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb. Lagardeová zopakovala, že v červenci zvýší banka úroky podeváté za sebou kvůli snaze zpomalit inflaci.

ECB
Euro po komentářích šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové posiluje. Foto: iStock

Kolem 17:45 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru posilovala o půl procenta na 1,0956 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,2 procenta na 102,52 bodu.

„Je nepravděpodobné, že by v blízké budoucnosti byla centrální banka schopná s úplnou jistotou prohlásit, že bylo dosaženo vrcholu sazeb,“ uvedla Lagardeová v projevu na úvod každoročního výjezdního zasedání ECB v Portugalsku. „Pokud se podstatně nezmění výhled, budeme pokračovat v červenci ve zvyšování úroků,“ dodala.

K oslabení dolaru přispěla statistika o nových zakázkách na kapitálové zboží v USA. Ty sice v květnu nečekaně vzrostly, ale údaj za duben byl revidován směrem dolů, což podle agentury Reuters indikuje, že mezi firmami přetrvává určitá obezřetnost stran nových investic.

Část ztrát dolarový index smazal po zveřejnění zprávy o vývoji spotřebitelské důvěry tento měsíc v USA. Index spotřebitelské důvěry podle organizace Conference Board tento měsíc vzrostl na 109,7 bodu ze 102,5 bodu v květnu. Aktuální údaj je nejvyšší hodnota od ledna 2022.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika