Zlato (oz) / USD
2 026,34
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro kvůli vyhlídkám na snižování úroků v eurozóně kleslo na třítýdenní minimum

Euro vůči dolaru sestoupilo až na třítýdenní minimum 1,0773 USD. Obchodníci totiž zvyšovali své sázky na to, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla již v březnu zahájit snižování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters. Později však jednotná evropská měna část ztrát smazala. Kolem 17:30 SEČ vykazovala pokles o necelou desetinu procenta na 1,0790 USD.

euro
Euro vůči dolaru sestoupilo až na třítýdenní minimum 1,0773 USD. Obchodníci totiž zvyšovali své sázky na to, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla již v březnu zahájit snižování úrokových sazeb. Foto: iStock

Pravděpodobnost, že ECB v březnu sníží své úrokové sazby, nyní obchodníci podle agentury Reuters odhadují na zhruba 85 procent. Předpokládají, že celkově by ECB mohla v příštím roce úrokové sazby snížit o téměř 1,5 procentního bodu.

ECB v říjnu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Přerušila tak nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své pětadvacetileté historii. Další zasedání ECB se bude konat příští týden. Finanční trhy počítají s tím, že banka úroky opět ponechá beze změny.

ECB zvyšování úroků zahájila loni v červenci s cílem dostat pod kontrolu inflaci. Ta se loni v eurozóně postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta. Minulý měsíc však činila pouze 2,4 procenta, takže se nacházela nedaleko dvouprocentního cíle ECB.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika