Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro kleslo na pětiměsíční minimum kvůli vyhlídkám na snižování úroků v eurozóně

Euro dnes sestoupilo na pětiměsíční minimum vůči americkému dolaru kvůli vyhlídkám na blížící se snižování úrokových sazeb v eurozóně. Kolem 16:30 SELČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,9 procenta na 1,0630 USD.

euro, dolar
Euro dnes sestoupilo na pětiměsíční minimum vůči americkému dolaru kvůli vyhlídkám na blížící se snižování úrokových sazeb v eurozóně. Foto: iStock

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Signalizovala nicméně, že by v brzké době mohla zahájit snižování úroků. Její šéfka Christine Lagardeová rovněž naznačila, že ECB by se snižováním úroků nemusela čekat na americkou centrální banku (Fed).

Podle analytičky Jane Foleyové ze společnosti Rabobank výroky představitelů ECB ukazují, že snižování úrokových sazeb v eurozóně by mohlo začít již červnu. Odhady začátku snižování úroků v USA se přitom v důsledku středečních údajů o americké inflaci přesunuly z června na září, napsala agentura Reuters.

Foleyová rovněž uvedla, že slabší euro by nemuselo u evropských představitelů nezbytně vyvolávat obavy, protože by mohlo podpořit exportéry v Německu, které se nyní potýká se slabým hospodářským růstem.

Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 procenta.

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat naopak zpomalil, a to na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika