Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Embargo na venezuelskou ropu se blíží

Americké embargo na venezuelskou ropu je již na spadnutí. Podle analytiků mohou následky takového kroku zhoršit bezprecedentní ekonomický kolaps země. Prezident Donald Trump údajně uvažuje o brzkém vyhlášení embarga na venezuelský ropný průmysl ve snaze zvýšit tlak na prezidenta Nicolase Madura, informovala agentura Reuters, když citovala nejmenovaného amerického úředníka.

Americké embargo na venezuelskou ropu je již na spadnutí. Foto: iStock

„Uložení ropných sankcí USA se blíží. Takový krok by měl být pro venezuelský ropný průmysl vražedný,“ řekl ropný analytik společnosti PVM Oil Associates Stephen Brennock ekonomickému serveru CNBC. V loňském roce byla Venezuela podle agentury Energy Information Administration čtvrtým největším dodavatelem ropy a ropných produktů do USA.

Sankce má následovat po ostrém varování amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který na začátku února uvedl, že omezení nebo úplný zákaz prodeje venezuelské ropy v USA je něco, co Bílý dům dál zvažuje. Atak na venezuelský ropný průmysl by dle CNBC byl obrovskou ranou Madurově socialistické správě, která ve snaze zpomalit prohlubující se hospodářskou krizi spoléhá téměř výhradně na prodej surovin.

Pomůže socialismus 21. století?

Brennock dále uvedl, že USA uvalily sankce na průmysl závislý na ropě, aby přinutily Venezuelu, jednak nabízet vysoké slevy při zoufalém hledání nových kupců ropy, jednak i omezit dodávky ředidel nezbytných pro přepravu tamní těžké ropy s vysokým obsahem dehtu.

Mezitím Maduro usiluje o další šestileté prezidentské období v nadcházejících všeobecných volbách. Žádá své fanoušky, aby podpořili jeho vizi socialismu 21. století, jež má v prvních šesti měsících letošního roku pomoci k obnovení 70 procent ztracené produkce ropy. V roce 2017 venezuelský prodej ropy do USA klesl podle agentury Reuters pod 600 tisíc barelů na nejnižší úroveň za téměř tři desetiletí.

Občané krizí zmítaného státu se potýkají s narůstajícím nedostatkem potravin, s kolapsem své tradiční měny a neúprosnou hyperinflací, která podle odhadů Mezinárodního měnového fondu v roce 2018 dosáhne 13 tisíc procent. Téměř tři čtvrtiny Venezuelanů údajně už trpí ztrátou hmotnosti, nezaměstnanost v zemi se má do roku 2022 zvýšit na 32 procent.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika