Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomika Tchaj-wanu má letos vzrůst nejrychleji za sedm let

Hrubý domácí produkt Tchaj-wanu má letos vzrůst o 4,64 procenta, nejrychleji za sedm let. Uvedlo to tchajwanské generální ředitelství pro rozpočet, účetnictví a statistiku. Zlepšilo tak svůj výhled z listopadu díky silnému oživení vývozu a poptávce po čipech, které pomohly dostat ekonomiku z problémů způsobených koronavirovou krizí.

Hrubý domácí produkt Tchaj-wanu má letos vzrůst o 4,64 procenta, nejrychleji za sedm let. Foto: iStock

Úřad také revidoval údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí a loňský rok. V posledních třech měsících loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o 5,09 procenta, nejvíce za deset let. Za celý loňský rok pak stoupla o 3,11 procenta. Poprvé od roku 1990 tak Tchaj-wan za celý rok zaznamenal vyšší růst než jeho obří soused a největší obchodní partner, Čína.

V listopadu Tchaj-wan čekal v letošním roce zvýšení HDP o 3,83 procenta. Úřad nově zhruba zdvojnásobil očekávání růstu vývozu na 9,58 procenta díky vysoké globální poptávce po technologickém zboží od lidí pracujících v době pandemie covidu-19 z domova. Spotřeba má letos vzrůst o 3,74 procenta, nejrychleji za 17 let.

Tchaj-wanu se podařilo dostat pod kontrolu nemoc covid-19. V zemi bylo zaznamenáno přes 940 nakažených, většinou se jednalo o dovezené případy. Ostrov nemusel přistoupit k úplné karanténě díky opatřením, která úspěšně zabránila rychlému šíření nemoci, hranice země však zůstávají do značené míry uzavřené, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika