Zlato (oz) / USD
1 972,34
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomika eurozóny se v zimě podle nových údajů Eurostatu těsně vyhnula recesi

Ekonomika eurozóny se v zimě přece jen vyhnula recesi. Vyplývá to podle agentur DPA a Bloomberg ze zpřesněných údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny podle těchto údajů zůstal v letošním prvním čtvrtletí beze změny po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících.

recese
Ekonomika eurozóny se v zimě přece jen vyhnula recesi. Foto: iStock

Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. V červnové zprávě Eurostat uvedl, že HDP eurozóny v prvním čtvrtletí klesl o 0,1 procenta, tedy stejně jako v předchozím kvartálu. V květnu přitom úřad odhadoval, že HDP se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,1 procenta.

Ekonom Jamie Rush ze společnosti Bloomberg Economics upozornil, že hospodářské vyhlídky eurozóny zůstávají slabé. Dopady energetického šoku na ekonomiku eurozóny podle něj sice polevují, hospodářský růst však bude dál brzdit přísnější měnová politika.

Evropská komise ve své jarní prognóze předpověděla, že HDP eurozóny se v celém letošním roce zvýší o 1,1 procenta. V příštím roce pak počítá se zrychlením hospodářského růstu na 1,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika