Zlato (oz) / USD
2 363,78
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomika EU i eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta

Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce dubna. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie stagnoval, zatímco HDP eurozóny se snížil o 0,1 procenta.

euro
Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Foto: iStock

Ekonomika eurozóny se tak v prvním čtvrtletí vymanila z technické recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském třetím čtvrtletí se HDP zemí používajících euro snížil o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům.

V meziročním srovnání ekonomika EU i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta. Meziroční růst tak zrychlil oproti loňskému čtvrtému čtvrtletí, kdy v EU činil 0,2 procenta a v eurozóně 0,1 procenta.

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí podle údajů Eurostatu vzrostla meziročně rovněž o 0,4 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se český HDP zvýšil o 0,5 procenta. Tyto údaje jsou v souladu předběžným odhadem Českého statistického úřadu (ČSÚ) z konce dubna.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika