Zlato (oz) / USD
2 336,83
0,81 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomika EU i eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta

Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak své údaje z poloviny května. Meziroční růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí nicméně podle dnešní zprávy činil 0,5 procenta, zatímco v květnu jej Eurostat odhadoval na 0,4 procenta.

ekonomika, EU
Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Foto: iStock

Ekonomika EU se vrátila k mezičtvrtletnímu růstu poté, co v posledním čtvrtletí loňského roku stagnovala. Hrubý domácí produkt (HDP) samotné eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle dnešních údajů Eurostatu vzrostla meziročně o 0,2 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se HDP Česka zvýšil o 0,3 procenta. Tato data jsou v souladu s údaji, které na konci května zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Evropská komise (EK) v květnu ve svém jarním výhledu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie o desetinu procentního bodu na jedno procento. V příštím roce čeká zrychlení růstu na 1,6 procenta.

Česká ekonomika v letošním roce podle jarního výhledu komise vykáže růst o 1,2 procenta, zatímco v únoru EK letošní růst odhadovala na 1,1 procenta. V příštím roce komise počítá se zrychlením růstu na 2,8 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika